Stina Nilimaa Wick
Rymdmått
I vårt språk gör vi skillnad på rymd och rum. I rummet tar vi plats och kan uppfatta vår tillvaro. Rymden däremot, öppnar sig, sträcker sig i alla riktningar och i tiden.
Mitt urval handlar inte alls om rymden. Den handlar tvärtom om mina fåfänga försök att mäta upp ett stycke rum och tid, i opposition till oändligheten. Jag skriver ”fåfänga” för att de ter sig på sätt och vis meningslösa, som en droppe vatten som spjärnar mot tyngdlagen på väg nedför en glasruta.
Ja, de är fåfänga, som de flesta av våra mänskliga aktiviteter. Men de är samtidigt vidunderliga, i sitt envetna motstånd mot det övermäktiga. Upproret. Hoppets raseri.
Rummet och tiden i detta verk i utställningen, är begränsat till en trappa. Trappan är gjord av böcker. Verket består av ett filmklipp från min performance ’Gradus Gravis’ (2025), skisser, målningar och objekt som är gjorda i anslutning till denna.
Den centrala punkten i verket handlar om denna futila strävan, mot något, uppåt. Kanske handlar det också om minnesprocesser. Jag är starkt påverkad av min mammas gradvisa upplösning i demens, vilket gör mig ödmjuk inför min egen existens (medvetande, kunskap, prestation).

E-post: stina.nilimaa@hotmail.com
Instagram: @stinanilimaawick
