Galleri Falkenbergs Konstskola konst onlinegalleri
My Puzzle Pieces, akvarell på papper, 50 x 65 cm.
1/4

Gladys Sveide

På andra sidan gatan från mitt hus i Georgia har jag bomullsfälten. Jag hamnade här eftersom min dotter flyttade hit för studier och senare skaffade en egen familj och blev kvar och här med mitt hjärta.

Under en turbulent tid i mitt liv blev så fann jag tröst i att måla en bomullsblomma varje morgon. Det blev en daglig ritual, och målningarna förändrades beroende på hur jag mådde. Att måla blev en stund av närvaro där jag kunde känna, bearbeta och skapa mening i det svåra.

Rutinen föddes ur en uppgift jag fick av min mentor: Vi kom överens om att jag skulle skapa ett dagligt verk och koppla det till ett citat.

Citatet från Marguerite Duras  “Att aldrig gråta är detsamma som att inte leva”  resonerade djupt med mig och summerar mycket av processen. Bomullen blev för mig en symbol för något mjukt och oskuldsfullt, men också en påminnelse om dess mörka historia av mänskligt lidande.

Paralellt började jag arbeta med färgfält, en serie där varje nyans blev som en pusselbit i en större helhet. Genom att måla en färg för varje dag skapade jag en metaforisk bild av min tillvaro: fragmenterad, men fylld av hopp om att pusslet en dag skulle bli helt.

gladysarts.com

Info@gladysarts.com

@gsveide

gladysarts.com

Tel: +46 (0) 707755378