Galleri Falkenbergs Konstskola
1/4

William C. Woxlin

William C. Woxlin (f. 1988), från Borlänge, är verksam som konstnär, författare, regissör och dramatiker. Mina verk utforskar historiska händelser, katastrofer, ekonomi och kommersialism genom samhällskritik, psykologi, satir och absurdism, med undergången som en postmodern symbol för förgörelse, förnyelse och förändring. 2018 tilldelades jag Borlänge Kommuns Kulturstipendium, vilket möjliggjorde att jag kunde studera på Falkenbergs Konstskola på KGI under 2018 – 2019. Min tid på skolan har varit mycket utvecklande och givande för mitt eget konstnärskap och inspirerat till vidare studier inom ämnet.

 

 

Nedladdningsbar portfolio som PDF

Mail: info@williamcwoxlin.se
Hemsida; www.williamcwoxlin.se
Instagram: www.instagram.com/williamcwoxlin
Facebook: www.facebook.com/williamcwoxlin
Vimeo: www.vimeo.com/williamcwoxlin
Youtube: www.youtube.com/vonfantasy