Galleri Falkenbergs Konstskola

Justina Skidzeviciene

Som liten blev jag lycklig när jag hittade intressanta och ovanliga små varelser i form av djur, växter och insekter i naturen. Den känslan av upptäckarlusta och att existera i samklang med naturen är något jag fortsätter att inspireras av i mitt konstnärskap och som jag försöker förmedla i mina verk, och jag använder mig av naturens formspråk, texturer och färger i det arbetet.

Att studera vid Falkenbergs konstskola har givit mig stora möjligheter att fördjupa mig i olika intressen och teman, och att hitta mitt eget formspråk. Och jag har med tiden fått ett större självförtroende i mitt skapande än jag någonsin haft tidigare. Jag vill fortsätta att arbeta vidare på den inslagna vägen efter skolans slut.

◊ Justina Skidzeviciene kommer ursprungligen från Litauen och är bosatt i Hälleforsnäs. Hon har en kandidatexamen inom konstteori och har tidigare tagit kurser i formgivning och design.

 

Hemsida: www.skidzart.com
Instagram: justinaskidzart
Facebook: justinaskidzart
E-post: justina@skidzart.com