Galleri Falkenbergs Konstskola
Himlavalv (2022) Rep, sammetsskjorta, sytråd. Variabla mått.
1/4

Amanda Rasmussen

Under min tid på Falkenbergs konstskola har jag främst arbetat med skulptur och installationer, och använt hemmet som en plats för rumsliga inventioner. Jag har ett intresse för inredning och en bakgrund som makeupartist, men i mitt konstnärliga arbete vill jag undersöka sådant som ligger bortom en polerad yta. Jag försöker utmana idén om hemmet som en fast och ordnad plats och istället göra ingripanden som ruckar våra förväntningar. Andra ämnen som jag undersöker är självbild och sociala relationer. Utifrån mina erfarenheter som sminkös har jag intresserat mig för frågeställningar som att maskera sig, inta roller och att utforska begreppet skönhet.

De material jag återkommer till är gips, gesso och okonventionella material, exempelvis plast, gamla kläder, matartiklar mm. När jag arbetar tillåter jag mig själv att ledas av min intuition och ta risker som ibland leder till oväntade resultat. Jag är inte rädd för att förstöra eller slänga verk som inte uppfyller mina förväntningar, eftersom jag tror att misslyckande är en integrerad del av den konstnärliga processen. Några konstnärer som varit viktiga för mig är Chiharu Shiota, Anselm Kiefer och Adrian Ghenie.

 

E-post: amanda.rasmussen@live.com

Instagram: @amandaerasmussen