Galleri Falkenbergs Konstskola

Kristina Vikman Ragnarsson

Jag bor i det så typiska småländska landskapet med sina granskogar, stenåkrar, betesmarker och sjöar. Det är det landskapet som jag gestaltar i mina målningar.

Under utbildningens gång har jag upptäckt äggoljetemperan och börjat att experimentera med den. Jag tycker om den genuina känsla som uppstår då färgpigment blandas med äggemulsion.

Naturen är min största inspirationskälla och observationsobjekt. Skogen med dess vattenblänk, ängarna, stenarna med räfflor efter inlandsisen, tystnaden och ljudet av skymning. Stjärnhimlen en klar januarinatt som förmedlar något om oändlighet. Spåren av människor som levt där, förfallna lador och stenmurar som tyder på hårt arbete

Det okända och ofattbara är närvarande i skogen. Liv och död. Jag lockas av utmarkerna, det mer vilda, där mystiken tätnar och det går att gå vilse, där skogens hemligheter plötsligt öppnar sig och släpper in ljuset.

Ett landskap vars ljus och färger ständigt skiftar.

Det är där jag vill vara med min konst.

 

◊ Kristina Vikman Ragnarsson är bosatt i Tingsryds Kommun

 E-post: kristina.vikman@gmail.com
Mobil: 070-621 33 70